Z upływem czasu komputery osobiste zaczynają działać coraz wolniej. Niekiedy jednak sam użytkownik doprowadza do sytuacji, w której urządzenie spowalnia swoją pracę. Dzieje się tak często na skutek nagromadzenia dużej ilości plików na dysku. Przez taką sytuację trudno jest też odnaleźć plik potrzebny w danym momencie. Właśnie dlatego warto wykorzystać dobry program do czyszczenia komputera. Dostępnych jest wiele płatnych i bezpłatnych wariantów. Jakie są więc najlepsze programy do czyszczenia komputera?
Program do czyszczenia dysku – czym jest?
Programy do czyszczenia dysku mają za zadanie poprawić wydajność systemu operacyjnego poprzez jego optymalizację. Służą do czyszczenia pamięci podręcznej aplikacji, eliminowania uszkodzonych plików rejestru i usuwania plików tymczasowych. Ich funkcją może być też ograniczenie procesów w tle, a także blokowanie aplikacji uruchamiających się od razu po starcie systemu. W większości przypadków wystarczy jeden z bezpłatnych programów do czyszczenia komputera. Będzie zawierał wszystkie podstawowe funkcje. Wersje premium są jeszcze bardziej rozbudowane. Taki program do czyszczenia dysku może wykonywać zaawansowane zadania i oferować dodatkowe narzędzia, np. bezpieczne usuwanie plików.
Czy warto korzystać z programu do czyszczenia komputera?
Jeśli system potrzebuje coraz więcej czasu, aby się uruchomić lub jeśli ilość wolnego miejsca na dysku drastycznie maleje, może to być pora na skorzystanie z programu do czyszczenia komputera. Umożliwi on szybkie usunięcie tymczasowych i uszkodzonych plików, wyczyszczenie podręcznej pamięci aplikacji, często wspiera też zachowanie prywatności historii przeglądania. Programy do czyszczenia komputera mają wiele przydatnych funkcji, dlatego dobrze, by każdy korzystał co najmniej z bezpłatnego programu. Może to znacznie ułatwić codzienne użytkowanie sprzętu. Wśród najlepszych programów do czyszczenia komputera można też oczywiście wymienić zaawansowane płatne warianty, z którymi da się łatwo zaplanować kolejne porządkowanie dysku w bezpieczny sposób.
Jaki program do czyszczenia komputera wybrać?
Wiadomo już, że czyszczenie komputera jest niezbędne w celu utrzymania jego sprawności. Codzienne użytkowanie sprzętu wiąże się m.in. z pobieraniem z Internetu aplikacji i programów, które po krótkim czasie nie będą już używane. Niestety, nieusuwanie plików może być szkodliwe dla pamięci urządzenia. Do negatywnych skutków należy spowolnienie działania komputera, wieszanie się systemu oraz zapełnienie pamięci operacyjnej. Co więcej, przeniesienie pliku do kosza nie zawsze rozwiązuje problem. Informacje znajdują się też w rejestrze systemowym, z którego aplikacje nie są usuwane. Właśnie dlatego warto korzystać z dedykowanych rozwiązań, które pomogą w skutecznym czyszczeniu komputera. Dobry program powinien opanować chaos na dysku, zadbać o optymalizację procesora i przyspieszyć ładowanie treści.
Jakie są najlepsze programy do czyszczenia komputera?
Najpopularniejszym programem w tej kategorii wśród polskich użytkowników jest Odkurzacz. Wyróżnia go szybkie działanie, a także korzystanie ze skutecznego algorytmu, który wyszukuje zbędne pliki i foldery zajmujące wolne miejsce w pamięci masowej. Oprogramowanie jest darmowe. Przed usunięciem danych tworzy kopię zapasową usuwanych plików i daje możliwość powrotu do stanu sprzed czyszczenia urządzenia.
Kompleksowe rozwiązania oferuje również program CC Cleaner. Umożliwia odzyskanie sporej ilości miejsca na dysku twardym, a także naprawienie popularnych problemów występujących w Windows. CC Cleaner umożliwia usuwanie plików tymczasowych tworzonych przez programy i gry, opróżnianie kosza, kasowanie dzienników i zrzutów pamięci systemu operacyjnego, wymazywanie zawartości przeglądarek internetowych (historii wczytanych witryn, ciasteczek, zapisanych haseł) oraz wyzerowywanie listy ostatnio otwartych dokumentów. Aplikacja skanuje także system i wykrywa błędy wpływające na jego niepoprawne działanie.
Osoby, które zastanawiają się, jak wyczyścić komputer z niepotrzebnych plików, mogą też zwrócić uwagę na program Razer Cortex. Jest to dobry, gamingowy odkurzacz dla graczy. Stanowi część oprogramowania Synapse, a do jego głównych zadań należy poprawa jakości wirtualnej rozrywki. Program pozwala na łatwe czyszczenie pamięci RAM ze zbędnych procesów, opróżnianie systemu z plików-śmieci oraz optymalizowanie procesów. Gracze ucieszą się z obecności specjalnych udogodnień, takich jak licznik ilości FPS i tryb “Autoboost”.
WinDirStat to program, który nie tylko umożliwia trwałe usuwanie zbędnych elementów z pamięci systemowej, ale również szczegółowo przegląda zawartość dysku i informuje użytkownika o przydatnych statystykach. Układ aplikacji jest przejrzysty i zhierarchizowany. Na górze umieszczona została lista katalogów i rozszerzeń, a niżej – mapa drzewa. W spisie znajdują się szczegółowe dane dotyczące lokalizacji plików i folderów na określonych dyskach twardych, dzięki czemu można je szybko namierzyć. Dużym atutem programu jest to, że można go pobrać za darmo.
Oczywiście programów do czyszczenia komputera jest znacznie więcej, a te wymienione wyżej stanowią jedynie garść wartych polecenia propozycji. Każdy powinien uwzględnić swoje indywidualne potrzeby i sposób użytkowania sprzętu, by wybrać aplikację spełniającą jego oczekiwania.
Co zrobić, by nie spowalniać działania komputera?
Warto podejmować działania mające na celu zmniejszenie ryzyka spowolnienia komputera. Oprogramowanie powinno być instalowane w trybie zaawansowanym. Warto mieć na uwadze, że wiele bezpłatnych aplikacji pobieranych z sieci instaluje poza programem głównym również niepotrzebne dodatki, które spowalniają pracę systemu. Trzeba więc zawsze dokładnie czytać okna instalatorów i na bieżąco kontrolować zapełnienie pamięci.
Co zrobić, gdy programy do czyszczenia komputera nie pomagają?
Niekiedy użycie programu czyszczącego nie rozwiązuje problemu z komputerem. Wówczas należy upewnić się, że sprzęt nie uległ awarii. Niektóre uszkodzenia mogą pozostawać ukryte przez dłuższy czas. Warto wykorzystać jeden ze specjalnych programów diagnostycznych. Uwagę użytkownika powinny przykuć błędy dysku, pamięci RAM oraz temperatury podzespołów. Jeśli testy wykażą, że wszystkie elementy funkcjonują sprawnie, można rozważyć czystą instalację systemu operacyjnego. Pomoże w tym pendrive lub płyta. Wcześniej należy zgrać wszystkie ważne dane na dysk zewnętrzny lub pamięć USB.